۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 582 کد مطلب: 2898  
جزییات آزمون ورود به حرفه مهندسان

جزییات آزمون ورود به حرفه مهندسان

۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۰ ارديبهشت ساعت 09:34

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان تشریح کرد:

جزییات آزمون ورود به حرفه مهندسان

 

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در روزهای 20 و 21 اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش «صدای مهندس» رضا شیخ انصاری با اشاره به اینکه آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان یکی از مهم‌ترین رویدادهای مهندسی در سطح کشور است، گفت: این آزمون یکی از بزرگ‌ترین آزمون تخصصی در کشور است که هرسال دو بار در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی بابیان اینکه آزمون امسال روزهای 20 و 21 اردیبهشت‌ماه در هفت رشته در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد، گفت: این هفت رشته شامل شهرسازی عمران معماری نقشه‌برداری تأسیسات مکانیکی تأسیسات برقی و ترافیک است.

شیخ انصاری گفت: به دلیل حساسیت بالایی که این آزمون‌ها دارد تلاش خواهد شد به بهترین شکل انجام شود؛ زیرا منتخبان این آزمون درصورت کسب نمره 50 درصدی وارد بازار کار مهندسی خواهند شد.

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در آزمون امسال حدود 134 هزار و 342 نفر شرکت‌کننده حضور دارند که از این تعداد حدود 25 هزار و 493 نفر زن و 108 هزار و 849 نفر مرد هستند و همچنین از مجموع کل آزمون حدود 27 هزار نفر آن‌ها مربوط به استان تهران است و کمترین شرکت‌کننده متعلق به حوزه آزمون ایرانشهر (اداره کل راه و شهرسازی ایرانشهر) با 318 شرکت‌کنندگان است.

شیخ انصاری گفت: مقرر شده 65 حوزه در کشور متولی برگزاری آزمون اردیبهشت امسال قرار گیرد که درکل، برخی از استان‌ها دارای 6 حوزه برگزاری آزمون و برخی دیگر حداقل دارای یک حوزه آزمون هستند. تمامی این آزمون‌ها شخصی‌سازی‌شده و برای جلوگیری از تقلب یا تخلف برای هر آزمون در رشته‌های عمران نظارت، عمران محاسبات، معماری نظارت، نقشه‌برداری، تأسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت) و تأسیسات برقی (طراحی و نظارت) 4 نوع سؤال و دفترچه متنوع طراحی‌شده است.

وی افزود: در این دوره از آزمون برای جلوگیری از تخلف محرومیت سه دوره شرکت در آزمون و در برخی از نوع تخلفات 5 دوره یا حداکثر 10 سال برنامه‌ریزی‌شده است. این آزمون به‌صورت جزوه باز بوده و برخی از آزمون‌ها به‌صورت محاسباتی هستند.

به گفته شیخ انصاری آزمون روز پنجشنبه 20 اردیبهشت در دو نوبت صبح از ساعت 9 الی 12 در رشته‌های عمران (صلاحیت نظارت)، معماری (صلاحیت نظارت)، شهرسازی، ترافیک و نقشه‌برداری در بخش مهندسان و کلیه رشته‌های هفت‌گانه در بخش کاردان‌های فنی ساختمان آزمون عصر آن‌هم از ساعت 15 الی ۱۷/۳۰ در رشته‌های معماری (صلاحیت اجرا)، عمران (صلاحیت اجرا)، (مکانیک (نظارت) برق و نظارت ) برگزار می‌شود.

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: آزمون صبح جمعه 21 اردیبهشت هم از ساعت 9 الی 13 در رشته‌های عمران (صلاحیت محاسبات)، مکانیک (طراحی) و برق (طراحی) در بخش مهندسان و تعیین صلاحیت در بخش معماران تجربی و آزمون طراحی معماری در بخش مهندسان نیز در همین روز از ساعت 9 الی 17 عصر برگزار خواهد شد.

شیخ انصاری با بیان اینکه طولانی‌ترین آزمون مربوط به طراحی معماری با 480 دقیقه است، گفت: این آزمون از 9 صبح تا 5 بعد ظهر طول خواهد کشید. هرکدام از این آزمون‌ها حاوی 60 سؤال بوده و هر مهندسی که بتواند نصف آن را پاسخ دهد (حدنصاب قبولی در این آزمون‌ها 50 درصد است) امتیاز موردنظر را کسب خواهد کرد.

وی همچنین تأکید کرد: ورود داوطلبان به جلسه آزمون بدون کارت شناسایی آزمون و کارت معتبرعکس‌دارحتی با تأیید ثبت‌نام آزمون مجاز نیست.

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان اظهار کرد: داوطلبان به‌منظور رفع نقص در تاریخ ۲۰ و ۹۷/۲/۲۰ با در دست داشتن پرینت کارت شناسایی آزمون و برگه ثبت‌نام و کارت شناسایی عکس‌دار به آدرس اعلام‌شده در لینک کارت ورود به جلسه، مراجعه و اقدام به رفع نقص کارت آزمون کنند.

 

وی هدف از برگزاری این دوره از آزمون را اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های عمران، معماری، برق، مکانیک و نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک در پایه ۳ بیان کرد.

منبع: صما,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :