۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 290 کد مطلب: 3162  
پاییز دقیقا در چه ساعتى شروع شد؟

پاییز دقیقا در چه ساعتى شروع شد؟

۱۳۹۷ پنج شنبه ۵ مهر ساعت 10:29

 آغاز فصل برگ‌ریزان در نیمکره شمالى

پاییز دقیقا در چه ساعتى شروع شد؟

رئیس انجمن نجوم آماتورى ایران در مورد پاییز نجومى و زمان دقیق آغاز فصل برگ ریزان توضیح داد.

به گزارش  صدای مهندس؛ عتیقى رئیس انجمن نجوم آماتوری با اشاره به ساعت دقیق آغاز فصل پاییز گفت: صبح یکشنبه اول مهر 97 در ساعت 5 و 24 دقیقه، پاییز در نیمکره شمالى آغاز شده و این نقطه اعتدال پاییزی است و این اعتدال شب و روز را در ابتدای سال شمسی و آغاز فصل بهار نیز به همین شکل داریم.

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اعتدال پاییزی و آغاز فصل پاییز در نیمکره شمالی گفت: اعتدال پاییزی در علم نجوم به لحظه‌ ای گفته می ‌شود که مرکز خورشید از تقاطع صفحه استوای آسمان و دایره البروج عبور مى كند و به سمت جنوب کره آسمان می‌رود.

وی ادامه داد: در علم نجوم دایره البروج که مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین بر روی کره آسمان است با دایره بزرگ استوای آسمان که از امتداد استوای زمین و ترسیم آن بر کره آسمان بدست می آید، 23.5 درجه با هم زاویه دارند و حاصل تقاطع این دو دایره (استوای آسمان و دایره البروج)  دو نقطه تقاطع است که به نقاط اعتدالین مشهور هستند که یکی اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است.

اعتدال پاییزی آغاز فصل پاییز در نیمکره شمالی

وی تصریح کرد: با رسیدن خورشید به نقطه اعتدال پاییزی فصل پاییز در نیمکره شمالی آغاز می‌شود و چون فصول در نیمکره شمالی عکس هم هستند نیمکره شمالی هنگام اعتدال پاییزی پایان تابستان و آغاز پاییز است و در کنار نیمکره جنوبی زمستان را پشت سر می‌گذارند و آغاز فصل بهار است.

عتیقی اظهار کرد: به این دلیل از اصطلاح اعتدال استفاده می‌کنیم که با گذشت تابستان از روزهای بلند سال کاسته و به طول شب اضافه می‌شود به طوری که در ابتدای پاییز و نقطه اعتدال پاییزی طول شب و روز در سراسر کره زمین برابر و تعادل بین آنها برقرار می‌شود.

وی ادامه داد: در فصل پاییز به تدریج به طول شب‌ها اضافه می‌شود به طوری که در انقلاب زمستانی یعنی شب یلدا بلندترین شب و کوتاهترین روز سال را تجربه می‌کنیم.

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه ایرانیان باستان پیش از هخامنشیان آغاز پاییز را برای شروع سال جشن می‌گرفتند، گفت: به دلیل آنکه در آن زمان شغل عامه مردم کشاورزی بود وپایان فصل تابستان زمان درو و فروش محصولات کشاورزی و ابتدای پاییز آغاز فصل کشت محسوب می‌شد جشن‌های بسیاری در آغاز پاییز برگزار می‌کردند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :